• gencan mobilya

Şehitlik

  • 17 Mart 2011 16:21
  • A
  • A

وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ   أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُون  

الَ رسولُ الله (ص): مَنْ سَأَلَ اللهَ تَعَالَى الشَّهَادَةَ بِصِدْقٍ بَلَّغَهُ اللهُ مَنَازِلَ الشُّهَدَاءِ ، وَإِنْ مَاتَ عَلَى فِرَاشِهِ    

Yüce dinimiz İslam kutsal değerlere büyük önem vermiştir. Bu mukaddes değerlerin korunması uğruna Allah yolunda can ve mal ile mücadele etmeyi Müslümanlara emretmiştir. Bu sebeple kalbinde Allah’a imanın heyecanını duyan ve mukaddesat sevgisi taşıyan her Müslüman için, bu uğurda gerektiğinde seve seve canını feda etmek kutsal bir görevdir.
     Aziz Müminler!
     Allah yolunda savaşırken ölenlere şehit denir. Bu hususta Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de: “Allah yolunda öldürenlere ölüler demeyiniz. Bilakis onlar diridirler. Fakat siz bunun farkında olamazsınız”  buyurmaktadır.
     Peygamber efendimiz (s.a.v) de bir hadis-i şerifinde  “Hiç kimse cennete girdikten sonra tekrar dünyaya dönmek istemez, ancak şehitler kendilerine verilen nimetler sebebiyle dünyaya dönüp on defa şehit olmayı arzu ederler”  buyurarak, Allah yolunda şehit olmanın ne kadar çok önemli olduğunu ifade etmiştir.
     Değerli Müminler!
     İnsan için en kıymetli varlık canıdır. Kıymetli şeyler ancak daha kıymetli şeyler uğruna feda edilir. Din, ırz, namus ve vatan da bir mü’min için icabında canını feda edebileceği ulvi ve mukaddes değerlerdendir.
     Gözünü kırpmadan insanı ölüme sevk eden bu mukaddes duyguların en bereketli kaynağı dinimizdir. Çünkü Cenab-ı Hak, Allah yolunda öldürülenlerin ölmediğini cennette nimetler içinde olduklarını Kur’an-ı Kerim’de müjdelemiş; Peygamber Efendimiz de, Dini, canı, malı ve namusu uğruna öldürülenlerin şehit olduğunu beyan etmiştir.
 Allah c.c  şehidlerimizi  ve tüm  mucahitlerimizin  makamlarını  ali,ruhlarını  şad eylesin   amin
    GELΠ    BAWERMENDAN 
    Îslama   meyî  mezin  gelikî  qîmet  didé  wan  esasé  bûha  û pîroz  kû,  jîyan  bé  wan   nabé.   e wan   ol  û can  û welaté   merevi.  Heta  di  ber  wan esas  û rébazén  pîrozde, di  réka  xwedan de,parastin  û xebatan  bi  mal  û  can  hatîyi  xwestin  ji  bawermendan.    Ji  ber  vî  qasî,   her  mûminé  kû  di  dilé  wîda heyecana  bawerîya xweda  û heskirina van  esas û  rébazén   pîroz hebé,   ger  lazimbé bi  coş, û bi pîrozbahî,  wé  rûh   û  can  feda  biké.  
    Bawermendno
    Kesé  di  réka  xwedade 
di  cengéda  bé  kûştin  ew  şehîd  di bé,    di  vé  derbaréde  xwedayé  mezin  di  Qûrana  pîrozde  weha  dibéjé.(û hûn  Jİ  bona  wan kesén  kû di  rîya  Xweda di  hatine  kûştin =nebéjin= ewan  mirîne,=na=ewan  ne mirîne,lé  ewan  dijîn,lé haja  we( bi  jîna)wan  tûneyi.) 
    Bawermendén  héja
    Péxemberé  xweda  di  xeberdanik  xwede  weha dibéjé,(tû  kes  ji  ehlé beheşté, vegera  dûnyaé  naxwazé, bes  kesé  şehîd tené   vegera  dûnya é  dûxwazé, ji ber  kû  îkrama  wî   pûr  té  girtin û gelik  xweşyé  dibîné di  beheştéde,  û  dûxwazé  deh  caran  dijî  bé  kûştin  di riya xwedade.)
    ji vé  xeberdana  péxemberé   xûda té  hînkirin  kû  çiqas  bi xér û mezine  şehîd bûna  di  rîya  xwedade,
    mûminén  héja
    ji  însana  re  é  herî  bi qîmet cané  wîye,  lé  carna  tén  feda  kirin   ew rûhé  şérîn  di  ber tiştén  pîroz  û  herî bi  qîmet de.
    Belé  ji  bo  kesé  bawermendre  dîn(ol) û namûs û welat.  Esasin pîrozîne,  ger  lazim bibé , wé  bawermend, rûh û cané  xwe  feda  bike di  ber  van  pîrozbahîyade,  lewra  pîrozbahîya  van  esasan, ji  dîné me  té,
    Bawermendno
     Xwedayé  mezin,kesén  di  rîya  wîde bén  kûştin,jîyanik  bi nîmet  û xweşî  didé  wan  di  beheşté  da. 
    Bawermendno
    Péxemberé xweda.  şehîd  bi  wî kesé  kû   di ber  mal  û  can û namûs û dîné  xweda  bé  kûştin  daye naskirin.
      Xwedayé  mezin   cîh  û  waré şehîdé  me  û  xebetkarén  rîya  haq  xweş û  bilind ké  û  rûhé  wanşad kê amîn