• düğün salonu
  • elit
  • uğur lisesi
  • Başarıkavramı
  • ayakkabıcı

Ramazan'a Hazırlık

  • 12 Temmuz 2012 09:31
  • A
  • A

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ

الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ

وقال النبي (ص): مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا

تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِه

Yüce Allah’ın bizlere lütfettiği nimetlerden birisi de mübarek Ramazan ayıdır. Ramazan ayı; ibadet, rahmet, bağışlanma ve ihsan ayıdır.

Önümüzdeki Perşembe günü ilk teravihleri kılıp, sahura kalkacağımız ve 20 Temmuz  Cuma günü oruçlu olacağımız Ramazanı Şerif’in heyecanını yaşamaktayız

Değerli mü’minler!
Ramazan ayına güzellik katan hususlardan en önemlisi hiç şüphesiz İslâm’ın beş şartından biri olan oruç ibadetidir. Oruç ibadetini sadece, imsaktan iftar vaktine kadar yemekten, içmekten ve nefsi arzulardan bir müddet uzaklaşmak olarak düşünmemek gerekir. Oruçtan asıl maksat sadece bunlar değildir.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki: “Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf söyleyecek veya onunla kavga edecek olursa, “Ben oruçluyum, desin (ona bulaşmasın).”1 Öyle ise, bizler de oruç ibadetini bütün benliğimiz ve samimiyetimizle yerine getirmeye çalışmalıyız.

Aziz Müminler!

Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde şöyle buyuruyor: “O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’an o ayda indirildi.”2 Öyleyse bu ayda bol bol Kur’an okuma, mukabele dinleme ve biz insanlığa gönderilen bu kutsal kitabı anlama gayreti içerisinde olalım.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) “Bir kimse Ramazanın faziletine inanarak ve mükafatını Yüce Yaratan’dan umarak oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır”3 buyurmuştur.

Cenab-ı Hak bizlere güzel bir Ramazan geçirmeyi ve başka Ramazanlar’a ulaşmayı nasip eylesin. Amin. 
 
Gelî bawermendan
Meha remezané,ji wan nimeté xwedayé mezine,kû ji mera bexşandiye. Meha remezané,meha (perestî) îbadet û dilovani û xeyr û béré ye.

Bawermendno
Roja pencşema peşyame evara îne bi izna xweda eme bi dest terawîha bikin. Û 20'e mihe Temmuz e bi hesabe Mîladî  yeké meha remezané ye û emé bi rojî bin.

Mûminén héja
Spehî bûna meha remezané,bi wé rojiya kû yek ji pénç bingehé îslamé ye û di vé mehé de té girtin.

Bawermendno
Îbadeta rojiyé, ne kû xwe vegirtina ji xwarin û vexwariné û dûrketina ji xwesteké nefsanî tené ye.

Armanca rojiyé ne ew tené ye. Belkî daha zéde tire. Di vé mijaré de péxemberé xweda waha dibé jé

((rojî perdeye (mertale), kesé bi rojî, bila xeberdané ne xweş û siqéf a neke, bi kesî pevçûné neké, ger kesik jére siqéfa bike weya pére pevçûné bike, bila béjé, ez bi rojîme.))lewra gerek em rojiyé, bi temamé perçé bedena xwe û bi dilé safî û bigrin

Mûminén bi rûmet
Meha remezané, meha qûrané ye, xwedayé mezin, di qûrana pîrozde waha dibéjé(((( ew meha remezané kû ew qûrana kû ji însanare , rehberi nazil bûye, daketiye, îdî kî ji we, bigheje wé mehé, bila di vé mehé de rojî bigré))

Bawermendén héja
Ji ber kû qûran, rehberé jiyana meye, û di vé mehéde daketiye ,nazil bûye, gerek em lé xwedî derkevin, em wé pir bixwînin, gûhdarbikin û vé qûrané fehm bikin

Mûminén héja
Péxemberé xweda, ji bo xéra meha remezané, waha dibéjé(( kî ferza rojiya meha remezané bawerké û xelata rojiya xwe, ji xweda bixwazé û rojî bigré, gûnehén wiyi derbasbûyî, efû dibin)))
Xwedayé mezin,