• düğün salonu
  • elit
  • uğur lisesi
  • Başarıkavramı
  • ayakkabıcı

Oruç ....

  • 17 Temmuz 2012 10:45
  • A
  • A

يَا اَيُّهَا الَّذينَ اٰمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ ع

             الَّذينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

وقال النبي (ص): مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَلَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ

Hayatımızda önemli bir yeri olan veNefisleri terbiye eden, insanlara paylaşma duygusunu öğreten ve ihtiyaç sahibi insanların yerine kendimizi koymayı sağlayan oruç ibadeti; insanların birbirlerini anlamasını sağlayan ve sosyalyardımlaşmayı doruğa çıkartan bir ibadettir. Hicretin ikinci yılında farz kılınan oruç ibadeti, tanyerinin ağarmasından güneşin batışına kadar olan zamanda Allah’ın rızasını kazanmak maksadı ile sağlıklı kişinin kendisini yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden korumasıdır. okunan ayeti kerimede Yüce Allah mealen şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”[1]Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Her kim ramazan orucunu inanarak ve mükâfatını ancak Allah'tan umarak tutarsa, onun geçmiş günahları mağfiret olunur.”[2]         
Muhterem Müminler!

Oruç sadece mideyi iştah duyduğu şeylerden mahrum etmek değildir. Buna ilaveten oruç, dili, kulağı, gözleri ve diğer bütün uzuvları da günahtan korumakla kişiye ulvi bir fayda sağlar. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu hususu şöyle dile getirmektedir: “Oruç bir kalkandır, sakın oruçluyken cahillik edip de kem söz söylemeyin. Birisi size sataşacak olursa ben oruçluyum ben oruçluyum desin.”[3] Oruç tuttuğu halde hala çirkin işlerle uğraşan, fenalıktan sakınmayan, iftirada bulunan, hak yiyen, laf götürüp getirerek insanların arasını açmaya çalışan ve yaşadığı toplumun huzurunu bozmaya çalışan insanlar Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ifadesiyle sadece açlık ve susuzluk çekmektedirler.Peygamberimiz (s.a.v): “Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Kıyamet Gününde o kapıdan ancak oruç tutmuşolanlar girer, onlarla birlikte o kapıdan başka hiç kimse giremez”[4] buyurmuştur.

Yüce Rabbimiz Reyyan kapısından cennete girmeyi cümlemize nasip eylesin. Âmin.
 

Gelî    bawermendan

Rojî, di  jiyana mede,cîhekî pir  girîng digre.   Lewra rojî, terbiyedaré nefséye, însana hînî sebré diké, herwekî rojî sebebé alîkariya  civakiye.

Gelî muminan

Îbadeta rojyé , di sala dudwa de,  ji hîcreté, farz bûye..  Îbadeta  rojyé, ji  derketina  fecré ye, heta  çun avabuna  rojé ye, kesé tenduristiya wî   li cîh be, û xwe dûr  vegré, ji xwarin û vexwarin û tékilyé cin si  kû dinav  mér û jiné derbas dibin  di  nava rojé de,  bi néta  rojî girtiné, té gotin  vina  îbadeta rojyé  anî cîh..
Bawermendno…

Di  vé mijaré de  xwedayé mezin  waha dibéjé((gelî bawermendan,rojî li ser we  farz  buye  herwekî li ser  én berî wejî  ferz  buye, bi rastî divé  hun  teqwaya xweda  bikin))

Péxemberé  xweda jî di  vé  mijaré de waha  dibéjé((kesé  bi bahwerî rojî  bigre û xelata  rojyé ji  xweda  bixwazé, gûnehén wiyî çû yî efû dibin)

muminén héja

rojî ,ne  birçî buna mîdé tené ye, belkî  zédeyî  viya, rojî, wegirtina  gûh û ziman û wegirtina çav û perçeyén   din, ji bedena  mirov,  ji gûnehane. Lewra  rojya  bi van xalan, însan  diké xwedyé  meqamé mezin……………

péxemberé  xweda vé mijaré  tîné  ziman û waha dibé jé,((rojî mertale,kesé bi rojî bé, bila siqéfa  neke  û lept û kirinén cahîlane  neke, ger kesik  bi é rojî girtîre pevçé veya siqéfa  béjé, bila  é  rojî girtî  béjé  ez  bi rojîme  ez  bi rojîme,))

gelî bawermendan

 kesé rojî bigre û xwe  ji  xerabya durneké  û îftîra  biké û haq û huquqa bin pîyaké û navbeyn   û hizur a xelké  xeraké, li gor  gotina péxemberé xweda  ji wî re  bes birçîbun û tîh bun heye.

Gelî  muminan

Péxemberé  xweda ,  ji bo xelata kesén rojî ger waha  dibéjé,(( di cenneté de , derîk bi navé reyyan heye, roja qiyameté  kesén rojî ger,  di  vî  derî de derbasdibin,kesî di ji bél wan, tér derbas nabin.)) xwedayé mezin reyyan  biké  nesîbé me teva …amîn