• düğün salonu
  • elit
  • uğur lisesi
  • Başarıkavramı
  • ayakkabıcı

Nusaybin'de su taşkınlığı sel felaketine dönüştü

Nusaybin'de gece boyunca yaşanan yağış sonrası ilçeden geçen uluslararası karayolu yanı sıra birçok ev ve sokak taşan suların altında kaldı. Su taşkınlığı sel felaketine dönüştü. İlçenin doğal afet bölgesi olması bekleniyor.
Yağış sonrası dağdan gelen sular nedeniyle ilçeden geçen uluslararası karayolunun Nusaybin Devlet Hastanesi ve Okullar bölgesi sular altında kaldı. Karayolunu kullanan araçların geçişlerde büyük zorluk yaşandığı görüldü.
İlçe merkezinde de bazı mahallelerde su taşkınlığı yaşandı. 

-SU GİDERLERİ OLMADIĞI İÇİN DAĞDAN GELEN SU MAHALLE ARASINA GİRDİ
Küçük Sanayi Sitesi üst tarafında bulunan dağlık bölgeden gelen su İpek yolu kenarında birikti. İpek yolunda yapılan menfezin Dicle Mahallesi tarafından su tahliye kanaları olmadığı için sular sokak aralarına dağıldı. Bölgede bulunan alt yapı ve kanalizasyon şebekesine ait tahliye borularının da yetersiz kalması nedeniyle birçok bodrum, girişi katı ve avlular sular altında kaldı. Dicle ve Yenişehir Mahalleleri ara sokakları su birikintileri ve nedeniyle geçilmez duruma geldi. Su taşkınlığı adeta sel görüntüsü andırdı.

-YENİ DOĞUM YAPAN KADIN VE ENGELLİ AİLESİ EVDE MAHSUR KALDI
Öte yanda su taşkınlığının diz boyunu geçtiği Dicle Mahallesinde yeni doğum yapan konuşma engelli Ahmet Bilim ve yeni doğum yapan eşi evde mahsur kaldı. Komşularının tüm çabasına rağmen aile olduğu bölgeden çıkarılamayınca yeni doğum yapan kadın merdiven boşluğuna taşındığı öğrenildi.

-DURUCA VE YOLBİLEN MAHALLELERİNDE BÜYÜK ZARAR OLUŞTU
Şehir merkezinde yaşananların dışında bağlı kırsal mahallelerde de su taşkınlığı yaşandı. Duruca ve Yolbilen Mahallelerinde saat 03.00 sıralarında birçok ev ve arazi suların altında kaldı. Vatandaşlar MARSU ekiplerine ulaşamayınca kendi imkanlarıyla su tahlikyesini yapmaya çalıştı.

-MARSU'YA ULAŞAMAYAN VATANDAŞLAR NUSAYBİN BELEDİYESİNDEN YARDIM TALEP ETTİ
İlçede iki yıldır vatandaşların ihtiyacına cevap veremeyen Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı MARSU Şubesinin hizmetleri dün gece yaşanan yağış sonrası tamamen durdu. MARSU'nun ihtiyaca cevap verememesi üzerine Nusaybin Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri iş makineleri ve personeliyle taşkın yaşanan sokaklarda su tahliyelerine başladı.
Nusaybin'de yaşanan yağış sonrası dağdan akan suların da ilçe merkezinde birikmesi nedeniyle büyük çapta maddi hazar meydana geldi. Vatandaşlar ilçenin doğal afet bölgesi ilan edilmesini bekliyor.