• taç perde
  • düğün salonu
  • elit
  • uğur lisesi

Nusaybin'de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi töreni düzenlendi

Nusaybin'de, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanındaki törende Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mehmet Balıkçılar ve Garnizon Komutanı P. Bnb. Cenk Özlüpınar Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Nusaybin Halk Eğitimi Merkezi Konferans salonunda yapılan törende ise Personel Başçavuş Halit Emekli Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Konuşmasında, Çanakkale Zaferi Kurtuluş Savaşının ilk meşalesinin tutuşturulduğu mücadele olduğunu belirten Emekli, “Tek Yürek olarak ülkesini, canını hiçe sayarak koruyan Türk halkı Çanakkale'de bağımsızlığı ve yurdunun bir karış toprağı söz konusu olduğunda karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını vermiştir dünyaya. Yurdu için savaşan şehitlerimiz bağımsızlık ve özgürlük simgesi olarak Türk milletinin kalbinde ölümsüz bir yer edinmiştir.

Vatan topraklarını kanlarıyla sulayan Aziz şehitlerimiz bugün Türk milletinin var oluşunu temel nedenidir. Dünyanın en hassas ve elde bulundurulması en zor bölgelerinden birinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti, laik ve demokratik yapısıyla bölgesinde bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın ve örnek bir üyesi olarak birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız ve onurlu yaşayabiliyor ise bunu Aziz şehitlerimize borçludur. Bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferini ve Şanlı tarihimizde Kurtuluş Savaşı gibi nice zaferleri bizlere armağan eden Kore, Kıbrıs, İç Güvenlik Harekatı ve Sınır ötesi operasyonlarda Vatanın Bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin huzur ve güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen Aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anarken tarih boyunca ordusuna her zaman destek olan yüce Türk milletine şükranlarımızı sunarız.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra Çanakkale Destanının anlatan oratoryo, şiirler ve türküler okundu.

Programın sonundan hafta boyunca yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Balıkçılar, Garnizon Komutanı P. Bnb. Cenk Özlüpınar ve İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb Fatih Yıldırmaz tarafından çeşitli ödüller verildi.