• almanca
  • vip iletişim

Devlet Hastanesinde Organ Bağışı standı açıldı

Nusaybin Devlet Hastanesinde Organ Bağışı Haftası nedeniyle Organ Bağışı standı açıldı.

  • 14 Kasım 2018 09:00
  • A
  • A
Nusaybin Devlet Hastanesinde Organ Bağışı Haftası nedeniyle Organ Bağışı standı açıldı.
Organ Bağışı Haftası nedeniyle açılan stantta bağışçılara gerekli bilgilendirmeler yapıldığı belirtildi.
Başhekim Dr. Mehmet Emin Ay  tarafından yapılan açıklamada, Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli sağlık sorunlarından biri haline geldini kaydetti.
Bu hastalar bir gün kendilerine bir organ bağışlanır ümidiyle yaşama tutunmaya çalıştıklarını kaydeden Ay, Vatandaşların buna özen göstermesini ve gerekli kayıtlarını yapmaları için Nusaybin Devlet Hastanesine başvurmalarını istedi.

- Organ Bağışı
Ülkemizde her yıl 3 - 9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası kutlanmaktadır. 
Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.
Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.