• gencan mobilya

Çocuk Terbiyesi

  • 16 Şubat 2011 13:19
  • A
  • A
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ
                                                    وَالْحِجَارَة

 

قَالَ رَسُولُ للّهِ صَلَّي اللّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

 

مَا نَحَلَ وَالِدٌ وَلَدًا مِنْ نَحْلٍ أَفْضَلَ مِنْ أَدَبٍ حَسَنٍ

 Çocuk, Yüce rabbimizin bize emanet ettiği kıymetli bir varlıktır. Yüce Allah’ın bu emanetini en güzel şekilde yetiştirmek her anne ve babanın görevidir. 

Bizlere teslim edilen çocuk, tertemiz bir fıtrata sahiptir. Çocuğumuzu neye yönlendirirsek onun karşılığını alırız . 

Değerli Müminler!

Çocuklar, sözlerden ziyade davranışlardan etkilenir. Her şeyden önce çocuklarımıza, hal ve hareketlerimizle, davranışlarımızla iyi bir model, iyi bir örnek olmalıyız. Çünkü   Çocuk ilk olarak anne ve babasını taklit eder

Değerli  müminler

Yüce Allah (c.c), aileyi günahlardan koruma görevini bizlere vermiştir.  Yüce Allah (c.c) bu gerçeği Kur’an’ı Kerim’de şu şekilde ifade etmiştir. “Ey îman edenler! Kendinizi ve âilenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz…”[1] 

Aziz Müminler!

Kur’an-ı Kerim Hz. Lokman (a.s)’ın oğluna şöyle öğüt verdiğini bildirir: ”Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar, azmedilmeye değer işlerdir.[2]

 Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de çocukların terbiyesine çok ehemmiyet vermiştir. Bu konuda bizlere şu tavsiyelerde bulunmuştur. “Çocuklarınıza ikrâm edin ve terbiyelerini güzel yapın.”[3] “Bir baba, evlâdına güzel edepten daha efdal bir şey hediye etmez.”[4]    .

Çocuklarımızı erdemli birer insan olarak yetiştirmeliyiz. Unutmayalım ki, çocuklarımızın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak bizim elimizde ve sorumluluğumuzdadır. 


[1] Tahrîm, 6.
[2] Lokman, 31/17.

[3] İbn-i Mâce, Edeb, 3. 

[4] Tirmizî, Birr, 33/1952.

GELİ  BAWERMENDAN

Ewlad  uzarokén  merev,emanetén  xudanı   lı  cem  merev.  Perwerde u  terbiye  kırına  vi emaneti, yani  zarokén  meyi  bı çuk, kar  u  bare  lı ser  mılé  her  dé  bavayı.

Ew   zarok  go  emanetén  xudanı,  xwedi  fıtretık  pak  u  paqıjın.  Tü  çı  lı  ber wa xé  ewé  dı jiyané dı,   wek   eynıké  wina  bıdé   xuya  kırın.

 MÜMİNéN  BI  RUMMET

Jı  bo  zarok  u bı çukan, jı  şiret  u  xeberdana  bétır, gerek  em  bı  lept  u  kırınén  xwe,  bıbın rehber  u minakık  baş.

Lewra  zarokén  bıçuk,  jı  herkesi  bétır  cav  lı  dé  bavan  dıkevın,  wan   teqlid  dıkın.  U  jı  xwera  dıkın  minak  u  rehber. 

   GELİ  BAWERMENDAN
Xudayé  mezın  jı  me  düxwazé  go  em  malbata  xwe  bıparézın  jı  günehan.   Dı   qurana  pirozdı  xudayé  mezın  waha  dıbéjé,}} Geli  bawermendan,  hün  xwe  u malbata  xwe  bı  parézın,  jı  wi  agıré go  arduk é  wé  kevır  u  merevın, insanın}} 
        Geli    bı rummet
 
 Qurana  piroz    şireta  go  loqmané  hekim   lı  kürré  xwe  kıriyı  jı  mer  dıbéjé.]]]]KÜRRéMIN,  tü  nımaja  xwe bıke, u  tü  fermana  bı   kırına  qenciyan  u  durbuna  jı  neqenciyan  bıke, u  sebırke  lı  ser  balayé  go bén  riyate,

Lewra  evan  rewşan  jı  tıştén   go  bı qimet  u héjanı.==]]]             

  GELİ   MÜMİNAN

Cenabé  peyğamberé xuda,  dı  derdora  perwede  uterbiya  zarokan dı,  waha  dıbéjé.===qimet  bıdın zarokén  xwe,  u  terbiya wan  spehi  bıkın,   lewra  bav,  tışki  baştır  nadé  ewlad     jı terbiyek  spehi))

 Zarokén  xwe , bı edebık  baş  u xweşık  mezın kın.  Lewra  huzur  u  xweşya  herdu  dünya ,   bı  perwerda  baş  u  exlaqé  spehiyı..