• düğün salonu
  • elit
  • uğur lisesi
  • Başarıkavramı
  • ayakkabıcı

Beraat Kandili

  • 27 Haziran 2012 10:31
  • A
  • A

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Berat Kandili, Müslümanların, Yüce Allah'a sığınarak günahlardan arınma, gecelerinden birisidir, Bu geceler, kulluk şuuru ve bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Rabbimizin rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.

4 Temmuz Çarşam ile Perşemebeyi bağlayan gece Berat Kandili'dir. Kutlu bir zaman dilimi olan ve kelime olarak, günahlardan arınıp Yüce Mevla’nın af ve mağfiretine erişmeyi ifade eden Beraat, aynı zamanda Kur’an ayı olarak da kabul edilen rahmet ve mağfiret mevsimi mübarek Ramazan ayına yaklaştığımızın müjdesidir.

Kur’an-ı Kerim’in: “De ki: "(Allah şöyle buyuruyor:) Ey kendilerine karşı haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar; çünkü yalnız O, çok

bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır!”1 müjdesini unutmayalım.

Yüce Rabbimiz, bu gecede kendisine samimiyetle yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sınırsız ikramlarına davet etmektedir.

Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.v): "Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim"2 buyurmuştur. Ne mutu gönüllerinde bu daveti duyup ona icabet edenlere!

Yüce mevladan bu gecede gönüllerimizi kötü duygulardan, manevi kirlerden arındırmasını kardeşlik duygularımızı geliştirmesini niyaz ederim.
 
Gelî bawermendan

Şeva bera eté , şeviıkî bi xeyr û bé re, şevikî pîroz û ronahiye. Şevikî kû însan, xwe bavé jé dergahé rebé xwe, ji bo ef û kirina gûnehan.

Ew şev, sebebe kû ebd, bi xwe bihisé, da kû ebd,li gor rîzaa xweda,hevsaré nefsa xwe ragiré û hesap bi xwera bibîné…

Mûminén héja…
Şeva roja 4 temûzé, é vara qu çarşame bi pencşeme ve şeva beraeté ye. Şeva beraeté ji bo ef û kirina gûnehan , zamankî pî roze û ji bo gihandina rîzaa xweda firsetikî herî mezine. Qasidé hatina meha remezanéye, herwekî ba jî, qasidé hatina barané ye…

Bawermendno
xwedayé mezin di qûrana pîrozde mizgîn didé û waha dibéjé ((gelî ewan ebdén minî kû hûn ,( di kirina gûnehande) ji tûxûbé xwe borîne, hûn ji dilovaniya xweda, bé hé vî nebin, lewra bi rastî Yezdan hemû gûnehan di bexşîne,lewra ewa bi rastî bağişkar é dilovîne.))
xwedayé mezin, kesé di vé şevé de, bi dilé dilxwaz û xalis, ber bi wîve, gava bavéjé, xweda jî rehma xwe û şîfa û rizqé pir, diké nesîbé wan.. di vé şevé de, xweda gazî me diké bi bal rehm û îkrama xwe ve.

Di vé mijaréde péxemberé xweda waha dibéjé(((roja (15) pazdé şabané bi rojî û şeva wé jî, bi îbadeté derbaskin, lewra xweda yé mezin, di vé şevé de,li ezmané dûnya é, bi rehma xwe xûya dibé tecelî dibé û dibéjé, qey tûneye kesé riziq bixwazé , ezé riziq bidmé, qey tûneye kesik kû şîfa é bixwazé ezé şîfa é bidmé, û başqe tişta bixwazé ezé bidmé…..) her bijî, ji wan kesan re kû banga xweda bi cîh tînin..

Xwedayé mezin dilé me teva, ji gûnehan paqijké û biratiya me gûr û pir biké…. Amîn