Atatürk ebediyete intikalinin 80. yılında Nusaybin'de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 80. yılı dolayısıyla Nusaybin’de anma töreni düzenlendi.

  • 10 Kasım 2018 10:43
  • A
  • A
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 80. yılı dolayısıyla Nusaybin’de anma töreni düzenlendi.
Nusaybin Cumhuriyet Meydanında düzenlenen anma töreninde, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Mehmet Balıkçılar ile Garnizon Komutanı P. Bnb. Cenk Özlüpınar tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunduğu törenin ardından Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda programa devam edildi.
Günün Anlam ve önemini belirten konuşmasını Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin yaptı.
Çetin’in konuşması şöyle:
“Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. Yıl dönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız.
Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki, yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler.
Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı ve büyük bir komutan olan Atatürk bu ender insanlardan biridir. Atatürk, hem milli mücadele, hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima ileriye bakmış ve ileriye yürümüştür.
Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy.da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.
Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunmaktaydı. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.
Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.
Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler,  Başöğretmen Atatürk’ün İlke ve inkılapları ışığında ilerlemelidir.
Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”
Milli Eğitim Müdürü Çetin’in konuşmasından sonra 2. Hudut Tabur Komutanlığında görevli P. Yzb. Ozan Anıl Turan sinevizyon eşliğinde Atatürk’ün Siyasi Kişiliğini anlattı.
Atatürk ile ilgili hatıralar, Atatürk için söylenen sözler ve Atatürk Oratoryosundan sonra Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve türküler söylendi.
Anma töreni, hafta boyunca yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Kaymakam ve Belediye Başkanvekili Mehmet Balıkçılar, Garnizon Komutanı P. Bnb. Cenk Özlüpınar ve Cumhuriyet Başsavcısı Barış Zehir’in çeşitli hediyeler vermesiyle sona erdi.