• gencan mobilya

Ahiret Hazırlık

  • 09 Mart 2011 15:20
  • A
  • A

ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلۡمَوۡتَ وَٱلۡحَيَوٰةَ لِيَبۡلُوَكُمۡ أَيُّكُمۡ أَحۡسَنُ عَمَلاً۬‌ۚ وَهُوَ ٱلۡعَزِيزُ ٱلۡغَفُورُ

قال رسول الله (ص:

كُلُّ ابْنِ آدَمَ خَطَّاءٌ وَخَيْرُ الْخَطَّائِينَ التَّوَّابُونَ   

 

İnsan kâinattaki canlılar âleminin en mükemmeli, yaratılmışların en üstünüdür. İyi ve kötü işler yapmaya müsait olarak yaratılmış olan insan, yaptığı ve yapacağı bütün fiillerden sorumludur.
 Hiç şüphe yok ki bu dünya fanidir. Her yeni eskiyecek ve her konan göçecektir. Her nefis, mutlaka ölümü tadacak, bu dünya hayatı sona erecek ve ebedi olan ahiret hayatı başlayacaktır.
    Kıymetli Mü’minler!
     Ölüm soğuktur, korkutucu ve ürkütücüdür.  Fakat mümin için bir vuslat, bir kurtuluştur   Ehli delâlet için ebedi karanlıklar kuyusudur. Nasıl hayat Yüce Allah’ın bir ihsanı ise, ölüm de O’nun bir fermanıdır. Kur’an-ı Kerim’in “O Allah ki hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O mutlak galiptir çok bağışlayıcıdır”  mealindeki ayeti ölüm ve hayatın yaratılış sırrını gözlerimizin önüne sermektedir.
     Aziz Müminler!
    Dünyaya hiç ölmeyecekmiş gibi bağlananlar kuşkusuz aldanmışlardır. Ölümle her şeyin biteceğini zannedip, sürekli nefsin arzuları peşinde koşmak, zevku sefaya dalmak ve bunu bir hayat felsefesi haline getirmek çok büyük yanlışlıktır. İnsani ve İslami değerlerle barışık yaşayanlar, hileden, iftiradan, kalp kırmaktan sakınan kişiler, elinden ve dilinden salim olunan kişiler ve doğruluktan ayrılmayanlar ölüme hazırlık yapmış olurlar.
     Değerli Mü’minler!
     Yaşadığımız sürece  ölümü ve ahireti unutmamalıyız. Dünya hayatımızda nefis muhasebesi yaparak hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekmeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “ İnsanoğlunun hepsi günah işler, günah işleyenlerin en hayırlısı ise (işlediği günaha pişman olup) tövbe edenlerdir”  buyurmaktadır. 
     Yüce Rabbimiz cümlemizi amel defteri iyilik ve güzelliklerle dolu olan salih kullarından eylesin… Âmin.
 
    GELΠ BAWERMENDAN
    Însan di gerdûné de, di nav xwedî rohada, é helî baş û spehîyi.û  di nav  mexlûqé xûdada, xwedyé rûtba  helî mezini. 
     Xûdayé  mezin,qabîlîyeta kirina  başyé  û xerabyé  herdûkan  dayi  însanî.   Lewra  însan  tev, ji  kirinén xwe  mesûlin himber xûda.
    MÛMİNéN  Bİ  RÛMET
    Jîyana  dûnyayé  ne  ebedîyi, her  tişté  nu,  wé rojké  kevn bibin. û  her qonax  wé rojké xerabibé û barbiké. Û her  can  wé  rojké miriné  taam  biké.û  ev  jîyan  wé  rojké  bi dawî  bibé. Û hayata axîreta  ebedî wé  despé  biké.
    Gelî  bawermendan
    Mirin  cemidîyi, û bi  tirsi, merev  di  behitîné. Lé Ji  mûminén baş re,  azadîya  ji  sînorayi,  û  gihandina  meqsed  û miradayi, û  ji  ehlé  kûfré  re reşayî  û  tarîtîkî  bé  binîyi,
    GELî  BAWERMENDAN
    Bé  çawa  hayat  nîmet kî  xûdayi, bi  vî  rengî jî,  mirin   fermana  xûdayi,   di  qûrana  pîrozdi   xûda  waha  dibéjé, (ji  bo  kû  xûda  we  biceribîné, ka  kîjan  ji we  karekî  rindtir  diké xûda  mirin  û hayat  xûlûqandîyi.  Xûda  ezîze  û  efûgeri)
     GELΠ bawermendan
     Kesé  girédayé  dûnyayé bé,  hawayé  kû  mirin  neyé  bîré,  bé  gûman  ew  xapandîyi,  û kesé  kû  bawerké  kû  tû  jiyan  piştî  miriné tûneyi  û  bibé ésîré  xwesteké  nefsa  xwe, û  vé  hayaté  biké felsefe  û   rébaz   ji  xweri, ew  di  ne  rastîk  û  şaşîk  pir  mezin deyi.
     Mûminén  héja
     Kesé  hevalbendé  însanîyeté   û  îslamîyeté  bé, bé  gûman,  wé  ew,  ji  virr  û  fen û îftîra û xapandina  însana,  wé  dûrbé,
       Kesé  kû  bi  dest  û  zimané  xwe ,  bé  zarar bé, ew  ji  rastyé  venaqeté û her  çaxî     ji  miriné  re  amadeyi
 Gelî  bawermendan
Heta  em  li  jîyanébin, divé em  miriné û axîreté   ji bîr  nekin.
       GELΠ BAWERMENDAN
      Di  hayata  dûnyéda,  berî  kû  hesap  bi  mer  Bé  dîtin,.  Gerek  em  hesap  bi  xwer bibînin.   Péxemberé  xûda    waha  dibéjé (însan  tev  gûnehkarin,    başé  gûnehkaran  ewé kû poşman  dibin,  û  tevbe  dikin)   xûdayé  mezin   me  tevva  ,  bi  gerîné  ji  van  kesé kû    deftera  emelé  wan   da  gir tîyi  bé  qencya   û  emelé  baş,  Û  me  bi qencara  bi ké  hevalbend....AMîN