Boyun Tutulmasının Sebepleri

ÖMRAN GÜNDÜZ

28.11.2011
» Yazarın tüm yazıları


Boyun tutulması, genellikle soğuk almaktan, boynun çarpık durumda bir süre kalmasından veya nezleden kaynaklanır. Bunun yanında boyun tutulmaları, enellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabilmektedir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir.
Boyun Ağrıları (Tutulmaları) ve Tedavisi
Boyun tutulmasında evde tedavi olarak tutulan bölgeyi sıcak tutarak o bölgedeki gerilen kasların yumuşamasını sağlayabiliriz.

Tatilde yada doktora başvuramayacağınız bir yerde başınıza gelen boyun tutulmalarında telaş yapmaya gerek yoktur. Boyun tutulmasının doğrudan kendisi çok ızdıraplı olsa da çok zararlı değildir.Zaten doktora gittiğinizde de hemen çözülmez, kasılmış kasın çözülmesi zaman alır.Böyle durumlarda yapabileceğiniz en önemli şey boynu sıcak tutmak ve sürekli bilgisayar başında olmak, dolma sarmak gibi çok uğraştırıcı yemeklerden kaçınmaktır.
Boyun tutulmasına evde getirilebileceğimiz tedavi yöntemlerinin başında boynumuzu sıcak tutmak gelir. Boynumuza sıcak torbalar, sıcak suyla ıslatılmış havlular koyabiliriz.Bunlar boynumuzu gevşetmeye yardımcı olacak ve boyun kaslarımızı rahatlatacaktır.

Boyun tutulmasına masaj da iyi gelebilir.Tabi bu boynunuzun tutulma şiddeti ile de ilgilidir.Eğer dokunmaya bile gelemiyorsa masaj yaptırmak tam bir işkence halini alır ki bu yüzden yalnızca çok şiddetli ağrımıyorsa bir krem yardımı ile yavaş bir şekilde masaj yapılabilir.

Boynumuzu rahat ettirecek pozisyonlarda bulunmalıyız.Yani biraz dinlendirmeliyiz onu.Çok ani hareketler yapmayıp daha sakin hareket etmeliyiz.

Gerekirse kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Fakat kesinlikle doktor kontrolünde ilaç kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü kas gevşetici bir ilaç size iyi gelecek diye düşünürken daha zararlı çıkabilir, tehlikeli durumlarda kalabilirsiniz.

Eğer televizyon seyrediyorsak; ya da bilgisayar başında oturuyorsak, boynumuza bir destek sağlamamız gerekir.Boynumuza destek olsun diye bir yastık koyabiliriz.Çünkü boynumuzun yükü ağırdır.Ona destek olup, rahatlatarak aslında yardımcı oluruz.

Ama boyun tutulmasından kurtulmak için ilk iş kendimizi rahatlatmalıyız.Stresten daha uzak bir yaşam biçimi belirlemeli , ani hareketlerden kaçınmalıyız.Ve yukarıdaki yazı sadece pratikliktir ve sadece çok şiddetli olmayan tutulmalar için dikkate alınabilir, biz kesinlikle uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.
 
AĞRILI DÖNEMDEKİ TEDAVİ
1. 7 ila 10 gün istirahat edin.
2. Boyuna buz uygulaması; 15 ila 20 dakika olmak üzere günde 3 ila 4 defa uygulayın.
3. Servikal korse kullanabilirsiniz.
4. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanabilirsiniz.
5. Boyun kaslarını kuvvetlendirici egzersizler
 
Boyun Kaslarını Kuvvetlendirici Egzersizler
1. Eller alına koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır, 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
2. Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır.10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
3. Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
4. Sol el yüzün sol tarafına koyulur ve baş sola doğru itilmeye çalışılırken sol elle engel olunmaya çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
5. Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
6.  Sol el başın sol arka kısmına, sağ el sağ şakağa koyulur. Sol omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sola dönmeye zorlanır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
 
AĞRI AZALMAYA BAŞLAYINCA
1. Boyuna ıslak sıcak havlu uygulaması; 15 ila 20 dakika olmak üzere günde 3 ila 4 defa uygulayın.
2. Boyun hareketlerini artıran ve omuz kaslarını kuvvetlendiren egzersizler;
3. Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun, başınızı öne döndürün, dinlenin, ayni hareketi aksi yöne yapın, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
4. Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın, dinlenin, başınızı yavaşça arkaya bükün, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
5. Başınızı yavaşça kulağınız omzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın, dinlenin, yavaşça doğrultun, aksi yöne tekrarlayın, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
6. Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde(yukarı,sola,aşağı,sağa) döndürün, aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın, dinlenin.Hepsini 10 defa tekrarlayın.
7. Egzersizleri bir seferde 10 defa yapın, 3 saat arayla tekrarlayın.
8. Ağrılı dönemde ve ağrılar tamamen geçtikten sonra da boyun ağrılarının tekrarlanmaması için boyun koruma eğitimi öğrenilmelidir
...

23151 defa okundu...
Toplam 3 yorum yapılmıştır.
fizyoterapist
merhaba
öncelikle geçmiş olsun hakan bey strese bağlı kaslar gerilebilir dolayısıyla ilk boyun kasları gerilir bu ağrıların oluşmasına sebep olur...tabiki bunun dısında boyun fıtıgı yada bel fıtıgı şüphesi varsa buda sebep olur...sağlıklıve düzgün bi teşhis için MR çekmeniz yararlı olacaktır...stresten uzak durun bütün hastalıkların başı strestir..geçmiş olsun tekrar..

hakan balcı
omran bey
yapmış olduğunuz yararlı bilgilerinizden dolayı sizi kutluyorum.benim bacaklarımda bir sıkıntı var strese girdiğim zaman ağrılar çoğalıyor bacak ve boyunda aşırı ağrı oluyor acaba sebebi nedir şimdiden teşekkür ederim bilgileriniz için

psk.erhan
MERHABA
çok faydalı olmus emeğinize sağlık..

Yazarın Son Yazıları» Astım ve KOAH hastalıklarını karıştırmayın
» Spastik Bir Çocuğun Giyinme Soyunması
» Serebral Palsi (CP) Nedir?(beyin felci)
» Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları
» Spor yapan ve yapmayan arasındaki fark
» Boyun düzleşmesi problemleri
» Stresin Kas Üzerindeki etkisi
» Kadınların bilinç sahibi olması gereken hastalıklar
» Kola ve sağlık ilişkisi
» Bel ağrısı için 40 altın kural
Foto Galeri Video Galeri
Maria Altay'ın örnek HAYATI

Nusaybin'de 10 Kasım programı

1 Kasım Dünya Kobanê günü Nusaybin

Nusaybinli Wushucu Milli Sporcu oldu

Binlerce Nusaybinli Peşmergeleri karşıladı

Nusaybin'de Kobane için yürüyüş

Nusaybin İpek yolunda olaylar çıktı

Nusaybin İpek yolunda olaylar çıktı

Nusaybin'de olaylar sona erdi

Nusaybin - Qamışlo sınırında olaylar çıktı

Sınır kapısına yürümek isteyen Kesklilere müdahale

Nusaybin İpek yolunda olaylar çıktı

Tüm Galeriler
Haber Arşivi  |   Künye  |   İletişim  |   Giriş sayfam yap  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Sitene ekle  |  
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz