Stajyer Öğrencilerin Ücret ve Sigorta Hakları

ABDULBAKİ AKBAL

25.06.2012
» Yazarın tüm yazıları


Stajyer öğrenciler; gördükleri eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmaları zorunlu bulunan öğrenciler olarak tanımlanabilir.

Bir öğrencinin stajyer sayılabilmesi için eğitim yaptığı kurumun statüsünde mecburî staj şartı bulunması ve okul tarafından bir iş yerine uygulamalı eğitimini yapmak üzere belirli bir süre gönderilmesi gerekmektedir. Herhangi bir meslek edinecek olan kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenim dönemine “staj”, öğrenim gören kişiye de “stajyer olarak tanımlanır. Okulların tatil dönemine girmesiyle staj bir sürü öğrencinin ilgi alanına girmektedir. Bu açıdan bu haftaki köşemde stajla ilgili bilinmeyen birkaç önemli  konuya temas etmek istiyorum.

Stajyer öğrencilerin işyerlerindeki çalışmaları serbest irade beyanı ile değil, ilgili eğitim kurumlarının statülerinden doğan bir zorunluluğa dayanmaktadır. Bu açıdan olaya bakınca işletmelerde staj yapan öğrencilere ücret ödenip ödenmeyeceği ve sigortasının ne şekilde yapılacağı uygulamada çok bilinmemektedir. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile 5510  sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu  açık bir şekilde düzenlemiştir.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 18. Maddesi gereği bir işyerinde  on ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısından yüzde beşinden az, yüzde onundan fazla olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitimi yaptırır. Diğer bir anlatımla ondan aşağı personel çalıştıran işletmeler istedikleri takdirde yanlarında stajyer öğrenci çalıştırabilir.

Mevsimlik olarak faaliyet gösteren işletmelerde eğitim görecek öğrenci sayısının tespitinde gündüz vardiyasında veya faaliyet gösterdiği mevsimde çalışan personel sayısı esas alınır.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 24’üncü maddesi gereği on ve daha fazla personel çalıştıran ve Bakanlıkça işletmelerde mesleki eğitim kapsamına alınan ancak, beceri eğitimi yaptırmayan işletmeler beceri eğitimi yaptırması gereken her öğrenci için eğitim süresince her ay 18 yaşını bitirenlere ödenen sagri ücretin net tutarının 1/3’ü oranında, yirmi ve daha fazla personel çalıştırması halinde 2/3’ü oranında saymanlık hesabına para yatırmakla yükümlüdür.

Stajer Öğrenciye Ücret Ödenmesi

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 25’inci maddesi gereği; İşyerlerinde mesleki eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak çalıştıran asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 25’inci maddesi gereği işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden muaftır.

Stajer Öğrencinin Sigortalılığı

Öğrencinin zorunlu olarak yaptığı staj süresince işveren bu kişileri sigortalı yapmak zorunda değildir. Staj süresince okulun bilgisi dahilinde öğrenci bir işyerinde uygulama eğitimi görür ancak o işyerinde sigortalı olmaz. Örneğin; Meslek lisesi öğrencileri hakkında, Sosyal Sigortalar Kanunu’nun sadece iş kazaları, meslek hastalıkları ve hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri de İş Kanunu gereğince yaşlarına uygun asgari ücretin yüzde 50’si üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 5/b maddesi gereği 3308  sayılı mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslek liselerinde okumakta iken ve yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencşler ile 2547 sayılı Yükseköğrenim Kanunu 46. Maddesine tabi olarak kısmı zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı 82. Maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanacaktır.

Yasal düzenleme gereği üniversite öğrencisi stajyerler iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yönünden 4/a sigortalısı olarak sayılacaklar ve sigorta primleri okulları tarafından yatırılacaktır.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 25’inci maddesi gereği işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin eğitimi sırasında iş yerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.

Stajla ilgili olarak bir noktayı açıklamakta fayda var, staj süresince yapılan sigortada uzun vadeli sigorta kollarından (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları) primi okulları tarafından primleri ödenmediğinden emeklilik açısından başlangıç sayılmamaktadır. Staj süresince iş kazası ve meslek hastalığı gibi kısa vadeli sigorta kollarına prim yatırılmaktadır. Bu açıdan emeklilik için sigorta başlangıç tarihi uzun vadeli sigorta kollarına prim ödendiği günden başlar.

Sonuç
On ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının yüzde beşinden az, yüzde onundan fazla olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri stajı yaptırabilirler.

İşletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde otuzundan, yirmiden az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde onbeşinden aşağı olmamak üzere ücret ödenecektir.

Üniversite öğrencisi stajyerler iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yönünden 4/a sigortalısı olarak sayılacaklar ve sigorta primleri çalışılan işletmeler tarafından değil okulları tarafından yatırılacaktır.

Staj süresince yapılan sigortada uzun vadeli sigorta kollarından primleri yatırılmadığından emeklilik açısından başlangıç sayılmayacaktır.

Günün Sözü
“İnsan ağlayarak doğar, durumundan yakınarak yaşar ve hayal kırıklığı içinde bocalayarak ölür.”    (Sir W.Temple)

Abdulbaki AKBAL
S.M.Mali Müşavir
bakiakbal47@hotmail.com
...

40311 defa okundu...
Toplam 14 yorum yapılmıştır.
sevgi inci
staj parası
Açık öğretim kız meslek mezunuyum ve şimdide batman üniversitesi önlisan çocuk gelişimi okuyorum staj parası örgün okuyanlara toplu halde verilecek ama açık öğretim mezunlarına verilmeyecmiş ama bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum ve sonuç itibari ile aynı mesleği yapacaz bu en doğal hakkımız

esra karaer
staj ücreti
ben çocuk gelişimini bitirdim şimdi iki yıllık çocuk gelişimi okuyrum. ücreti alabilirmiyim ve nasıl alabilirim. bilgilendirirseniz iyi olur

cebral
staj para mı alamadım.
merhaba, mobilya bölümü üniversite ögresiyim zorunlu40 günlüjk stajım vardı yaptım, ancak staj ücreti alamadım 3 gun felan oldu stajım bıtelı para bız vermıyoruz dediler bu kişileri şikayet edeblcegim bi kurum yada herhangı bır yer var mı?

EBRU
nereye dilekçe yazmalıyım
merhaba açık lise çocuk gelişimi 12. sınıf öğrencisiyim milli eğitime bağlı anaokulunda staj yapıyorum vehiç bir ücret almadım ilçe milli eğitime gittim tamam alabilmeniz için yazışıyoruz ama ödenek gelmedi gelmezde zaten dediler bu güne kadar kimse alamadı siz de alamazssınız alan bir kişiyi gösterin dediler 20 yaş üstü olduğum için farklı bir ücret de alma hakkım olduğunu okudum yazınızda nasıl bir dilekçe ile nereye başvurmalıyım yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

EBRU KARACA
şeyma özbek in dikkatine
şeyma hanım merhaba bu konu hakkında yardımınıza ihtiyacımız var biz burdaki milli eğitime bu konuyla alakalı olarak gittik ilk defa duymuş gibi davrandılar. bize bu konu da yardımcı olursanız sevinirim

meryem meryem
nedir bu cimrilikkk
bende ç.gelşimi bolumu ögrencsym bu sene staj göreceğiz ama ücretsiz oldugu soyleniyo neden acaba ??

şeyma özbek
stajer öğrenci
ben milli eğitimde çalışıyorum staj ücreti yapıyorum ve staj ücreti için ödeneğe bekılmaksızın ödenir ben hiç ödenek talep etmedim yapıyorum ve maliyeden geçip öğrencinin hesabına yatıyor

BATTAL AYDOĞAN
9.SINIF ÖĞRENCİSİ MERAKLI
şimdi 11. sınıfta stajer parası alıp ta sigortamız açılacak mı anlamadm da ....

sezer kaçmaaz
stajer öğreci
3 aydır milli eğitim müdürlüğünde staj yapıyorum ama ücret alamıyorum diğer kurumlarda staj yapan arkadaşlarım 3ün. maaşlarını aldılar ama biz hala 1in.maaşımızı alamadık ne zaman sorsak diyorlar hala ödenek gelmedi neyapa biliriz

hamide krbn
stajer ogrencı
ben cocuk gelısımı ogrencıyım bu sene sataj yapacagım ana okullunda okula gıdıp basvurdum mudur soyle cvp verdı bız ucretlı stajer alamıyoruz bedava gelebılırsın sızce bu dogrumu

bihter yılmaz
staj ücreti
çocuk gelişim

emine
ücret
bn çocuk gelişimi öğrencisiyim anaokuluna staja gidiyorum ve hiç bir ücret alamıyorum. başbakanlık sitesinden şikayette bulundum ve okuldan atmakla tehdit edildim. paraları kendi ceplerine indiriyolar

emine konaçoğlu
ücret
merhaba yenim çocuk gelişimi sıtajerliği yapıyor samsun salıpazarı kasabasında fakat her hangi bir ücret verilimiyor

ercan
stajer maaşı ile ilgili bişey sorucaktım
bu stajer maaşları haftanın 5 günü çalışan stajerlere asgari ücretin 2/3 ü şeklinde diye birşey geçiyor mu öğle bişey duydumda doğru mu değil mi?

Yazarın Son Yazıları» Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İş Yerlerine Devlet Desteği
» Sorun-Yanıtlayalım (22)
» Odalara Zorunlu Üyelik Dönemi Son Buluyor
» 2015 Yılında Vergiler Yüzde 10,11 Oranında Artacak
» Sorun- Yanıtlayalım (21)
» Yeni Ekonomik Pakette Neler Var ?
» Tasfiye Halindeki Şirketlerde Gayrimenkul Satışı ve İstisna
» Torba Yasada Kabul edilenler (2)
» Torba Yasada Kabul edilenler (1)
» Bavul Ticaretinde kdv istisnası ve Özel Fatura
» Büyükşehirlerde Konutta Yeni KDV Uygulaması
» Başkasına Ait Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeler
» Sorun- Yanıtlayalım (20)
» Ramazan Paketleri ve Vergisel Boyutu
» Mali Tatil 1 Temmuz’da Başladı
» Yevmiye defterini kapatmayana 4 bin 481 lira ceza!
» Torba yasada neler var ?
» Apartman yönetiminin görevleri ve hakları
» Apartman Kapıcısının Görev ve Hakları
» Köy ve Mahalle Muhtarlarının Sosyal Güvencesi
Foto Galeri Video Galeri
Nusaybin'de miting düzenledi

YPG'li Nurettin Arı Nusaybin'de defnedildi

Maria Altay'ın örnek HAYATI

Nusaybin'de 10 Kasım programı

1 Kasım Dünya Kobanê günü Nusaybin

Nusaybinli Wushucu Milli Sporcu oldu

Binlerce Nusaybinli Peşmergeleri karşıladı

Nusaybin'de Kobane için yürüyüş

Nusaybin İpek yolunda olaylar çıktı

Nusaybin İpek yolunda olaylar çıktı

Nusaybin'de olaylar sona erdi

Nusaybin - Qamışlo sınırında olaylar çıktı

Tüm Galeriler
Haber Arşivi  |   Künye  |   İletişim  |   Giriş sayfam yap  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Sitene ekle  |  
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz